Street dance

Street dance je taneční styl, který vznikl ve Spojených státech amerických na začátku 70.let.

Street dance má své kouzlo právě tím, že vznikl v ulicích amerických měst, kde lidé svobodně projevovali své pohyby na danou hudbu té doby. Každý hudební žánr tak vybudoval taneční komunity a tím i taneční styly.

Dnes se Street dance učíme hlavně v tanečních studiích. I přesto, že zřídka uvidíme tanečníky v našich českých ulicích, tak styl oblékaní, který pasuje pro Street dance jen tak nevymizí.

Street dance si můžeme představit jako velkou krabici, ze které taháme různé taneční styly, které právě patří mezi ty pouliční jako jsou například: (Hip Hop, Hype, House dance, Lockin, Popin, Dancehall, Break dance, Chicago footwork, LA Style a další…), tanečník si tak může vybrat jakékoli pohyby z těchto tanečných stylů a vytvořit si tak vlastní taneční projev nebo-li ,,freestyle”. Tanečník roste s umem zvládání všech těchto tanečních stylů a tvoří si tak svůj osobní styl.

Street dance tedy můžeme měnit podle změny hudby. Když bychom měli možnost se procházek parkem v New York city, měli bychom šanci narazit na otevřené taneční prostranství, kde vždy hraje nějaký DJ. Pokud DJ mixuje muziku z Hip hopu do Housu a přechází například do Funky, tak naše těla se přirozeně adaptují na daný groove té hudby a my tak můžeme říct, že tančíme Street dance.

Street dance jako každý jiný tanec nemá své hranice.

„Art, freedom and creativity will change society faster than politics.’’

Victor Pinchuk